18 stycznia 2016

Dlaczego opłaca się inwestycja w pompy ciepła?

W Polsce systemy grzewcze z pompą ciepła nie są jeszcze bardzo popularne, w przeciwieństwie do krajów Europy Zachodniej, gdzie takie rozwiązania od lat są propagowane. W naszym kraju wszystkie bariery i niechęć do inwestowania w tego typu systemy grzewcze, biorą się z przekonania, że jest to bardzo kosztowne i nieopłacalne w późniejszym czasie, lub ewentualnie, że jest to rozwiązanie dla bardzo zamożnych osób. Przyjrzyjmy się bliżej całej sprawie. Zanim zdecydujemy się na zakup pompy ciepła, przekalkulujmy na spokojnie całość kosztów długoletnich jakie nas czekają przy poszczególnych systemach grzewczych.

Przyjrzyjmy się obecnym cenom oleju opałowego, gazu czy węgla oraz perspektywom użytkowania tego typu paliw w przyszłości. Pokłady kopalin są na wyczerpaniu, ceny gazu i oleju ciągle rosną, więc czy to właśnie pompy nie są najlepszym przyszłościowym rozwiązaniem? Pompy ciepła aż w 75% wykorzystują ciepło pochodzące z gruntu, powietrza lub wody, które nic nas nie kosztuje. Zaledwie 25% energii jest wytwarzana przez pracę sprężarki, a cały czas pracują nad tym parametrem projektanci, którzy chcą go jeszcze bardziej obniżyć. W najnowszych modelach jest możliwe otrzymanie z jednego kilowata energii, nawet pięciu kilowatów energii cieplnej, co jest bardzo ekonomicznym rozwiązaniem. Największą wydajność osiągniemy jeśli uzyskamy mniejszą różnicę ciepła między źródłem a instalacją grzewczą, co jest możliwe stosując kilka metod.

Pracę pompy można ustawić w ten sposób, że będzie działać w trakcie określonej taryfy nocnej, kiedy energia elektryczna kosztuje najmniej, a wykorzystanie zgromadzonej energii odbędzie się w ciągu dnia. Wybierając dobre źródło dolne i odpowiednio skonfigurować pracę pompy ciepła, to podstawowe czynności które trzeba wykonać, aby mieć pewność najlepszych wyników pracy pompy. W naszym kraju najczęściej użytkownicy pomp decydują się na pobór energii z gruntu, co daje możliwie najlepsza wydajność. Montażem pompy muszą zająć się specjaliści, którzy zadbają aby działała prawidłowo, wszelkie nieprawidłowości mogą prowadzić do nadmiernego zużycia prądu. Pompa ciepła jest obecnie najbezpieczniejszym i najbardziej przyjaznym systemem dla środowiska naturalnego.