13 stycznia 2016

Jak i gdzie ustawić pompę ciepła?

Wydaje się, że jeśli będzie to możliwe to najlepiej będzie umieścić pompę ciepła w kotłowni. Często jednak może się to okazać trudne, szczególnie, jeśli tam będzie się już znajdował stary kocioł. Tam gdzie znajdują się w domach kotły gazowe czasami zdarza się, że kocioł znajduje się w holu albo sieni i wtedy nie ma osobnej kotłowni. Dlatego pojawia się tutaj problem, szczególnie gdy będzie chodziło o kotły dwufunkcyjne a nie będzie tam odpowiedniego zasobnika. W pompie ciepła będzie on natomiast bardzo ważnym elementem. kluczowe będzie znalezienie odpowiedniej przestrzeni.

Z brakiem miejsca będzie można sobie radzić na kilka sposobów. urządzenie może się znajdować albo w holu albo pod schodami czy też w specjalnym pomieszczeniu na strychu. W takiej sytuacji będzie dobrze wybrać pompy kompaktowe, których elementy da się zamknąć w jednej obudowie. Dzięki temu wyglądają one estetycznie i są dobrze zabezpieczone przed uszkodzeniami. Musimy pamiętać, że taka pompa jest jednak dość głośna w czasie pracy, dlatego powinno się ją umieścić z dala od sypialni czy jakiegoś innego pomieszczenia gdzie mamy odpoczywać.

Warto wybierać cichy sprzęt, który wydajnością spełni oczekiwania. Urządzenie stawia się przy ścianie budynku, tak by część znalazła się za budynkiem. Jeśli ustawi się pompę na zewnątrz będzie to rozwiązanie problemu braku miejsca jak i też nadmiernego hałasu, dlatego można się nad taką formą zastanowić. Obecnie mamy już duży wybór pomp ciepła, dlatego wydaje się, że znalezienie odpowiedniej propozycji stanie się też łatwiejsze. Możliwe, że obecnie będzie łatwiej dopasować coś do własnych potrzeb i pomieszczeń i problem braku miejsca na pompę nie będzie już tak kłopotliwy, jak jeszcze nie tak dawno, gdy ilość propozycji, gdy chodzi o pompy była niewielka i trzeba było brać jedną z dostępnych opcji.