15 stycznia 2016

Pompy ciepła - inwestycja na przyszłość

Montaż pompy ciepła nie można traktować w kategoriach wydatku, a inwestycji, która zwraca się po stosunkowo niedługim czasie. Co więcej, można na nią uzyskać dofinansowanie. Jest to możliwe, ponieważ to urządzenie ma charakter proekologiczny. Niestety, w naszym kraju nie jest to rozwiązanie dość popularne. By propagować te przyjazne środowisku systemy, opracowano kilka źródeł dofinansowań. Ponad pięć lat temu została wprowadzona ustawa, popierająca termomodernizację w rezultacie czego powstał projekt, w którym pompy ciepła są dofinansowywane z Funduszu Termomodernizacji i Remontów.

O dofinansowanie od Samorządu Gminy, Powiatu z tego projektu, mogą ubiegać się osoby fizyczne posiadające domy jednorodzinne. Warunek jest jednak taki, by kwota nie przekraczała 16% wartości całej inwestycji oraz dwukrotności rocznych oszczędności, które można uzyskać. Dofinansowanie takich inwestycji popiera również Prawo Ochrony Środowiska. Dzięki temu, dofinansowanie na pompy ciepła można uzyskać w ramach wsparcia gminnego bądź powiatowego. Niestety, prawo nie określa żadnych szczegółowych warunków. Leżą one jednak w kwestii samorządów, które starają się samodzielnie ustalać konkrety we własnym zakresie. Ogólnie rzecz ujmując, dopłaty mogą sięgać nawet do połowy kosztów inwestycji.

Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, to kolejna instytucja zajmująca się dofinansowaniem proekologicznych pomp ciepła. Istnieje również dopłata za pośrednictwem stron trzecich. Najpopularniejszą formułą wspierającą tego typu projekty to ESCO. Działa w zakresie dofinansowania firm, które oferują specjalne usługi eksperckie, które odnoszą się do finansowania projektów energetycznych. Takie działanie, daje gwarancję oszczędności, dodatkowo nie wymaga wkładu własnego prywatnych przedsiębiorców. Firma ESCO bowiem, zajmuje się poręczeniami (nawet do 70%) kredytów zaciągniętych w banku komercyjnym, by inwestować w energooszczędne technologie.