25 stycznia 2016

Prawdy i mity dotyczące funkcjonowania i użyteczności pomp ciepła.

Na temat pomp ciepła krąży wiele opinii, część prawdziwa, a część nie. Poniżej rozprawimy się z kilkoma z nich. Duży koszt zakupu i montażu pompy ciepła. Nie jest to prawdą, ponieważ koszt jest podobny do innych instalacji grzewczych. Całość instalacji dla sporej wielkości domu powinna wynosić około 65 tys. zł, natomiast koszt instalacji gazowej dla takiego samego metrażu to jakieś 10 tys. mniej, a instalacja olejowa to jakieś 10 tys. więcej. Jednak porównując późniejsze koszty użytkowania wszystkich tych instalacji, to pompy ciepła są najbardziej ekonomiczne. Możliwość uzyskania dofinansowania do pompy ciepła. Tak, instalacje pompy ciepła są obecnie wspierane przez projekty unijne i można uzyskać dodatkowe pieniądze na ich zakup i montaż. Pompy ciepła zużywają dużo prądu.

Prąd pobiera w zasadzie tylko sprężarka pompy, która pracuje w czasie zaprogramowanym przez nas, nie na okrągło przez cały dzień. Pracę sprężarki można tak ustawić, że będzie pracować tylko w porze nocnej, na najtańszej taryfie, co dodatkowo pozwoli na oszczędności. Odwiert pod pompę nie zawsze jest potrzebny. Tutaj wszystko zależy od rodzaju pompy jaki będziemy chcieli mieć w swoim domu. Do wyboru mamy pompy gruntowe i wodne, które różnią się nieco od siebie pracą i właściwościami. Dla pomp gruntowych zazwyczaj potrzebny jest odwiert, choć nie zawsze, ponieważ mamy obecnie możliwość umiejscowić sondę na głębokości nawet 130 metrów.

Pompy mogą współpracować z innymi systemami. Jak najbardziej tak, pompy są tak skonstruowane, że bez przeszkód mogą współgrać z innym systemem, który jednak powinien być traktowany jako dodatkowy, awaryjny element, ponieważ pompa sama w sobie powinna pokryć całość zapotrzebowania na ogrzewanie. Jeśli jednak zachodzi taka potrzeba, pompy świetnie sprawdzają się w kompatybilności z innymi schematami grzewczymi. Pompa ciepła musi mieć sporo miejsca. Jeśli wybierzemy pompę modułową to tak, jeśli wybierzemy wersje kompaktową, nie zajmie wcale dużo miejsca i będzie estetycznie zabudowana. Dzięki zabudowie dodatkowo zostanie wygłuszona praca pompy, co jest dużą zaletą w codziennym użytkowaniu.